Metoda twardego lutowania – na czym polega

Jedną z najpopularniejszych technik używanych do łączenia metali jest lutowanie. Zapewne niejednej osobie będzie się ono kojarzyło ze spawaniem, lecz są to dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania elementy łączone są za pomocą spoiwa, jakie się rozlewa w szczelinie. Natomiast przy spawaniu powstaje bardzo wysoka temperatura, która topi brzegi elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Z takich też powodów uważa się powszechnie lutowanie za dużo bardziej bezpieczne, także jeżeli chodzi o temat zabezpieczenia osób je wykonujących. Najpopularniejsza obecnie jest technika miękkiego lutowania, jaka jest chociażby wykorzystywana w najróżniejszym sprzęcie elektronicznym.

Praktycznie cała elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na zaprojektowanych specjalnie płytkach są bowiem przylutowywane rozmaite części. Jako spoiw używa się cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i stopy takie po utwardzeniu przewodzą bardzo dobrze elektryczny prąd. Charakterystyczną cechą lutowania miękkiego jest niska temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż 400 stopniu. Kolejna technika wykonywania lutów, to znaczy lutowanie twarde, potrzebować będzie wyższych temperatur, przeważnie powyżej 450 stopni.

Z tego też powodu wykorzystuje się do tego całkiem odmienny, na przykład taki jak palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, lub lutownice indukcyjne i lampy lutownicze. Inne są również typy lutów, przeważnie to będą srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy rozmaitych materiałach. Można przy jego pomocy łączyć zwykłą stal, miedź wraz ze stopami, takimi jak brąz czy mosiądz, ale też różne metale szlachetne. Spoiwa są bardzo wytrzymałe i mocne, także na wysokie temperatury, z tego też powodu można w ten sposób wykonywać rozmaite przemysłowe instalacje. Ze względu na możliwość powstawania niebezpiecznych gazów ważne jest, aby wykonywać prace w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Nie będą one jednak wymagać takich umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić