Skażony alkohol – do jakich celów się go wykorzystuje

Alkohol etylowy większości z nas kojarzy się z różnego rodzaju napojami wyskokowymi. Faktycznie wszelkie wódki, wina czy piwa będą go w sobie zawierać od kilku do kilkudziesięciu procent, można też kupić spirytus o dużym stężeniu. Spożywcza branża objęta jest jednak akcyzą w dużej wysokości, która stanowi przecież bardzo ważną część budżetu kraju. Naliczona akcyza jednak znacząco podnosi końcową cenę alkoholu, z tego też powodu amatorzy mocnych trunków poszukują najróżniejszych możliwości na to, aby coś tańszego zorganizować. Produkcja i dystrybucja mocniejszych alkoholi jest też monitowana i kontrolowana, żeby zmniejszyć ryzyko jakiegoś oszukiwania. Lecz zastosowanie alkoholu etylowego jest znacznie szersze, z tego też powodu istnieje jego odmiana przemysłowa. Żeby taki alkohol etylowy skażony nie mógł się nadawać do spożywania, to dodawane są do niego odpowiednie substancje.

Przeważnie używany jest do tego celu alkohol izopropylowy, aceton lub eter, lecz nasze przepisy dopuszczają też inne związki. Co ważne, skażony w taki sposób nie jest trujący, a tylko po spożyciu daje mnóstwo nieprzyjemnych objawów. Z tego też powodu nie ma ryzyka, że jeśli znajdzie się na niego jakiś amator, to mu się stanie coś poważnego. Obrót skażonym spirytusem również jest ściśle kontrolowany, i jego wytwórcy są objęci kontrolą odpowiedniego urzędu. Z właściwości etylowego alkoholu korzysta wiele branż.

Skażenie go nie przeszkadza w tych użyciach i jest w pełni bezpieczne dla ludzi. W związku z tym że ten związek dobrze rozpuszcza tłuszcze, to spotyka się go często w rozmaitych środkach do czyszczenia powierzchni i odtłuszczania. Branża kosmetyczna powszechnie go stosuje do wytwarzania odświeżaczy powietrza, perfum i różnych innych kosmetycznych produktów. Spotkać go też można w różnego rodzaju rozpuszczalnikach, stosowanych w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy drukarskim, stosowany jest także do produkowania farb i lakierów. Kierowcy zapewne spotkają alkohol skażony w płynie do spryskiwaczy, ponieważ nie zamarza on w niskich temperaturach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić