W jaki sposób można się odpowiednio przygotować na sprawdziany w szkole

Każdy z uczniów chodzących do szkoły musi się pogodzić z tym, że nauczyciele będą sprawdzać jego wiedzę. A na to się znajdzie kilka możliwości, i w praktyce każdy nauczyciel sam będzie decydował o tym, jaką formę wybierze. Niejednokrotnie uczniowie muszą na przykład udzielać ustnych odpowiedzi, co z jednej strony pozwoli zweryfikować dokładnie wiedzę danej osoby, ale zabiera z drugiej strony wiele czasu na lekcjach. Dużą popularnością cieszą się też wszelkie pisemne formy odpowiedzi, na przykład takie jak krótkie kartkówki czy sprawdziany, oraz wszelkie domowe zadania. W przypadku tych ostatnich należy mieć jednak zaufanie do uczniów że takie zadania zrobili faktycznie samodzielnie, co jednak często nie ma miejsca.

W przypadku kartkówek i sprawdzianów ich postać w dużej mierze zależy od tego, co wymyśli nauczyciel. W wielu regulaminach szkół wprawdzie są zapisy które dotyczą pewnych aspektów i zasad związanych z tym tematem, ale sam czas czy postać to już indywidualne decyzje pedagogów. Przy czym trzeba pamiętać, że z reguły kartkówki będą obejmowały weryfikację aktualnego materiału, natomiast sprawdzian to przeważnie materiał z całego działu. To przekłada się też na jego ważność, bowiem przeważnie ocena z niego znacząco będzie wpływała na ocenę na koniec. Przy dużej części zajęć na udzielenie odpowiedzi starczy jedna lekcyjna godzina, ale czasami będą to dwie z rzędu. Z reguły sprawdzian zostaje zapowiedziany nieco wcześniej, wraz z dokładnym wyszczególnieniem zagadnień, jakich będzie dotyczył.

Da to możliwości i czas na to, aby przygotować się odpowiednio, a uczniowie będą tu mieć kilka opcji do dyspozycji. W pierwszej kolejności będą oni mieli możliwość wykorzystania notatek, jakie zostały zrobione na lekcjach, ale też z książek do konkretnego przedmiotu. Sporo uczniów sięga także często po różnego rodzaju materiały, które są do znalezienia w internecie. Filmy z odpowiedziami na zadania czy też strony ze sprawdzianami to tylko niektóre możliwości, jakie ma się do dyspozycji, z tego też powodu warto z ich pomocą wspomóc swoją naukę.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić