O czym należy pamiętać wybierając wkład kominowy

Kominki od dawna się cieszą ogromnym zainteresowaniem pośród posiadaczy domów. Nie tylko dają one klimatyczną atmosferę w zimie, ale też mogą służyć jako skuteczny sposób ogrzewania. Aby mogło tak być, to trzeba wybierać kominki do tego przeznaczone, czyli przede wszystkim posiadające odpowiednie wkłady kominkowe kawmet. Aktualnie wśród tego typu wkładów najpopularniejsze są dwa rodzaje materiałów, czyli stalowe i żeliwne. Oba mają swoje zalety i wady, z jakimi warto zaznajomić się przez zakupem.

Zdecydowanie korzystniej będzie poświęcić trochę czasu na szukanie i nieco większą kwotę, ale wybrać model jaki idealnie spasuje. Wkłady kominkowe Hajduk żeliwne są bardzo solidne i trwałe. Z uwagi na właściwości tego materiału nagrzewają się wolniej, lecz w zamian przez dłuższy czas będą utrzymywać ciepło. Żeliwo to jednak materiał o dużej kruchości, z tego też powodu trzeba być ostrożnym z eksploatacją. Jeśli zaczną się pojawiać jakieś gwałtowne zmiany temperatury czy też nierówne rozgrzanie, to takim przypadku wkłady kominkowe kratki niekiedy pękają.

Takich problemów nie będzie z wkładami stalowymi, które są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stal znacznie gorzej akumuluje ciepło, więc aby zwiększyć wydajność takie wkłady kominkowe Defro dodatkowo są wykładane w środku specjalnymi cegłami. Przy stalowych modelach producenci często stosują jakieś dodatkowe funkcje, których nie spotyka się we wkładach żeliwnych, na przykład takie jak komory wtórnego spalania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić