Jak zacząć bezpiecznie przygodę z nurkowaniem

Dzisiaj w zasadzie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może odkrywać podwodny świat. Wystarczy zdobyć niezbędne uprawnienia, aby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy podziwiać ryby na rafie koralowej. Jednak nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie sprzęt do tego, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba musi mieć. Takiego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a wszystko przed zejściem do wody może ważyć nawet blisko 40 kg. Powietrze, jakim nurkowie oddychają w wodzie jest umieszczone w aluminiowej lub stalowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

W zależności od głębokości powinno ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut przebywania pod wodą. Lecz oddychanie wprost z butli możliwe nie jest, z tego też powodu podłącza się do niej oddechowy automat. Ma on bardzo charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który należy włożyć do ust. Tak naprawdę takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę wraz z automatem mocuje się na jackecie lub skrzydle, te elementy posiadają w środku wypornościowe worki, przez które da się regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w w wodach o niższej temperaturze, to będzie konieczne zapewnienie należytej izolacji termicznej. Służą do tego różne rodzaje skafandrów, umożliwiających przebywanie w głębinach nawet do kilku godzin. Najdroższe ale też najwygodniejsze są suche kombinezony, a w cieplejszych wodach można też użyć pianek o różnej grubości.

Dużym minusem pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla wielu osób może być bardzo nieprzyjemne. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż tak zwanego suchara, z tego też powodu to właśnie one dostępne są najczęściej w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś planuje na dłużej się związać z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad zakupem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczy to skafandrów, butów, rękawiczek i kapturów, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić