Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka jest najważniejsza rola świadectw energetycznych

W ślad za pojawiającymi się programami redukcji emisji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To bardzo dobre połączenie, ponieważ tylko takim sposobem da się zmienić efektywnie obecny stan rzeczy. Zużycie wody czy energii elektrycznej widać po rachunkach, jakie są do płacenia. Tu łatwo zauważyć różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany i sufit domu, trudno raczej wyznaczyć bez dokładnych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te rzeczy napisane w projekcie, lecz co mają zrobić posiadacze starszych domów. Można posłużyć się jakiś uśrednieniami dla naszego klimatu, lecz z reguły to nie będą dokładne dane.

Na przykład dom w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad morzem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie rożne. Przydatne w wyznaczeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji oraz do przygotowania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto zainteresować się tym dokumentem charakterystyki energetycznej budynku. Koszt jego opracowania to jedynie kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To niewielki wydatek, jeśli otrzymuje się z zamian, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo ma także informacje dotyczące sposobów poprawy energetycznej efektywności budynku. Ich uwzględnienie pomaga zmniejszać zużytą energię, a co za się z tym wiąże obniżać koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Jeżeli nawet jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to dokładne wyznaczenie parametrów pozwala policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty jej zużycia.

Obecnie prosto wyszukać firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Wrocław i przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY