Prawdziwość wiadomości w internecie – o czym należy pamiętać

Wiele osób ma świadomość tego, jak ogromnie dużo przeróżnych informacji aktualnie jest dostępna w internetowej sieci. Większość z nas wie też doskonale, że nie można bezkrytycznie ufać wszystkiemu, co zostanie znalezione. W naszym kraju obecnie funkcjonuje prawie milion stron, mających bardzo zróżnicowaną tematykę. Tak naprawdę każda osoba może uruchomić taką stronę, bowiem koszt tego jest naprawdę niewielki. I posiadając taką stronę umieszczać praktycznie wszystko, co tylko nie będzie zabronione przepisami.

Sytuacja ta dotyczy zarówno prywatnych osób, jak też firm, nie ma tu żadnego specjalnego ograniczenia. O ile za treści zabronione prawem, na przykład takie jak nawoływanie do przemocy albo szerzenie nienawiści ponieść można konsekwencje, to już w przypadku rzeczy nieprawdziwych lub nierzetelnych już ewentualne konsekwencje rzadko kiedy autora spotykają. A takie sytuacje wynikać mogą z kilku rzeczy. Przede wszystkim sporo osób dysponujących swoimi stronami nie przykłada specjalnej uwagi na to, co zostało na nich umieszczone.

Ale zdarzają się coraz częściej sytuacje, że dane treści mają służyć manipulacji ludźmi, powodowaniem niepokojów, lęków czy nienawiści do jakiś grup. Są to działania zaplanowane, celowe i wykonywane przez kogoś, kto ma w tym jakieś swoje wymierne cele. Z takich też powodów bardzo ważne jest, aby nie mieć zaufania do wszystkiego, co się znajdzie w internecie. Niestety wielu ludzi tak robi, podchodząc bezkrytycznie do tego, co uda im się przeczytać, przez co zaczynają być manipulowani.

Zresztą od jakiegoś czasu można usłyszeć o fake newsach, czyli informacjach nieprawdziwych, lecz z uwagi na swoją formę i treść wywołujących określoną reakcję czytelników. Walka z czymś takim jest bardzo trudna, bowiem w wielu przypadkach trudno w pierwszej chwili jest określić, czy coś rzeczywiście jest prawdą, czy jednak nie. Z tego też powodu najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł, na przykład takich jak https://www.codziennaporcjainformacji.info/, co do których ma się pewność, że zawierają rzetelne informacje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić