W jakich przemysłowych zastosowaniach używane są gumowe wyroby

Guma w formie materiału znajduje zastosowanie w różnych przemysłowych gałęziach. Każdemu z nas kojarzyć się ona będzie w pierwszej kolejności z uszczelkami i oponami, lecz tak naprawdę różnych obszarów, w jakich można spotkać wyroby gumowe będzie znacznie więcej. Tulejki, poduszki, płyty, pasy, odboje albo tarcze to zaledwie niektóre z elementów, jakie są niezbędne w wielu różnych zastosowaniach. Sama guma cechuje się tym, że jest elastyczna. Dzięki temu świetnie się nadaje do różnego rodzaju uszczelnień, ale też i jako elementy pochłaniające energię.

Zależnie od zastosowania guma będzie bardziej lub mniej twarda, będzie się też różniła pozostałymi parametrami. Przykładowo odboje gumowe będą wymagać tego, żeby materiał miał dużą elastyczność i się nie odkształcał, ponieważ powinien absorbować dużo energii, a następnie powrócić do pierwotnych kształtów. Odbojnice gumowe stosuje się przeważnie na ścianach, rampach czy nabrzeżach w portach, ale też są powszechnie one wykorzystywane do ochrony drzwi w domach. Zupełnie odmienne parametry mają pasy gumowe. W nich znacznie bardziej niż elastyczność liczyć się będą wytrzymałość i trwałość, z tego też powodu guma stosowana do ich produkcji będzie miała całkowicie inną charakterystykę.

W przypadku pasów często stosuje się wzmocnienie tkaninami, aby zwiększyć ich odporność. Zwłaszcza że elementy te często są stosowane jako taśmy transportowe albo elementy do utwardzania terenu, przez co naprawdę one być muszą zrobione bardzo solidnie. Jeszcze inaczej są wykorzystywane tarcze gumowe. Te używa się przeważnie jako fragmenty większych urządzeń, w których między innymi są przekładkami.

Ze względu na trudne warunki codziennej pracy, często w niskim zakresie temperatur, guma musi być odporna na mróz oraz wytrzymała. Producenci wyrobów gumowych, na przykład takich jak tarcze gumowe, przeważnie dają możliwość szerokiego kształtowania wszystkich parametrów, zarówno jeśli będzie chodzić o wymiary jak i właściwości, przez co da się je łatwo dostosować do konkretnej potrzeby.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić