Zasady ruchu drogowego dla rowerzystów – aktualne w 2021 r.

Rowerzyści, podobnie jak inni użytkownicy dróg, są zobowiązani do przestrzegania listy ścisłych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym wokół nich. W tym artykule odkryjesz wszystko, co musisz wiedzieć o przepisach drogowych dla rowerzystów i otrzymasz kilka całkiem przydatnych wskazówek, które sprawią, że Twoja jazda będzie bezpieczniejsza.

Aby z łatwością poruszać się po mieście polecamy poruszanie się rowerem elektrycznym. Zobacz nasz artykuł o najlepszych rowerach elektrycznych. kliknij tutaj dodatkowo

Co prawo mówi o rowerzystach?

Obecnie Rumunia nie ma specjalnych przepisów, które zawierałyby wyłącznie zasady dla rowerzystów. Przepisy regulujące uregulowany ruch rowerzystów zawarte są w Kodeksie Drogowym i rozporządzeniach wykonawczych. Te zestawy ustaw zostały ostatnio zmienione decyzją rządu nr 965 u2007, zmiana, która przyniosła poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach publicznych.

Rowery, z punktu widzenia prawa, są pojazdem na tym samym poziomie co motocykle i samochody, więc musisz znać najnowsze aktualizacje Kodeksu Drogowego, jeśli zamierzasz jeździć po drogach publicznych. Jedna z najważniejszych zasad ruchu drogowego zabrania jazdy rowerem po chodnikach, a rowerzyści zobowiązani są do jazdy wyłącznie po poboczu, zgodnie z kierunkiem jazdy, lub po specjalnie wyznaczonych pasach. Jazda rowerem po chodniku bez specjalnego oznakowania może być karana przez prawo.

Drogi krajowe i europejskie są otwarte dla rowerzystów, a jazda po nich jest zabroniona tylko wtedy, gdy są na nich znaki. Autostrady natomiast w żadnym wypadku nie mogą być wykorzystywane przez rowerzystów, ponieważ zabronione są pojazdy, które nie mogą przekroczyć 50 km/h.

Minimalny wiek dla rowerzystów chcących korzystać z dróg publicznych to 14 lat. Ważne jest, aby podczas jazdy mieć przy sobie dowód osobisty. Kierowcom zaleca się, aby podczas wyprzedzania zachowywali minimalną odległość boczną 1,5 m od roweru.

Niezbędne wyposażenie do bezpiecznej i legalnej jazdy

Aby w pełni przestrzegać praw narzuconych przez przepisy ruchu drogowego, każdy rowerzysta jest zobowiązany do wyposażenia swojego roweru w odpowiedni sprzęt. W skład wyposażenia roweru wchodzą:

  1. Przystanki rowerowe – urządzenie, które ostrzega innych uczestników ruchu o tym, że hamujesz. Montowany jest zazwyczaj z tyłu roweru i zasilany siłą tarcia koła lub akumulatorami.
  2. Kierownica – część roweru, która umożliwia rowerzyście zmianę kierunku jazdy i omijanie przeszkód musi być utrzymana w stanie funkcjonalnym.
  3. Układ hamulcowy – musi zapewnić możliwie szybkie i bezpieczne zatrzymanie roweru w ruchu.
  4. Biały lub żółty reflektor – urządzenie to jest zazwyczaj zasilane bateriami i ma za zadanie uwidocznić drogę w nocy, ale także zapewnić widok na nadjeżdżający ruch. Może to być reflektor klasyczny lub LED i powinien być zamontowany z przodu roweru lub nawet na kierownicy.
  5. Klakson – można zamontować klakson o tonie i natężeniu zbliżonym do samochodowych.
  6. Czerwony fluorescencyjny reflektor – staje się widoczny po oświetleniu reflektorami innych pojazdów i sprawia, że jesteś widoczny w nocy. Urządzenie powinno być zamontowane z tyłu roweru i może być w liczbie trzech lub czterech, aby zwiększyć światło odbite, a tym samym bezpieczeństwo.
  7. Kocie oko – urządzenie do montowania na szprychach kół, dzięki czemu przy poruszających się kołach będą one tworzyły ciągłe koło. Zazwyczaj są one pomarańczowe, ale można wybrać także inne odcienie zieleni, żółci czy szarości.

Jeśli planujesz jeździć po drogach publicznych w nocy, powinieneś wiedzieć, że obowiązkowo musisz mieć zainstalowane oświetlenie rowerowe, zarówno w mieście, jak i poza nim. Niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkowało nałożeniem kary pieniężnej.

Przyczepy rowerowe są dozwolone tylko wtedy, gdy przyczepa składa się z jednej osi i jest stosunkowo lekka. Musi być również wyposażony w system oświetlenia nocnego oraz zamontowane z tyłu roweru czerwone odblaski fluorescencyjne.

Zasady ruchu drogowego dla rowerzystów

W celu uniknięcia sytuacji, w których mógłbyś narazić życie i zdrowie swoje i innych, jesteś zobowiązany do poznania swoich obowiązków i zakazów jako rowerzysty i uczestnika ruchu drogowego. Obowiązki rowerzystów w ruchu drogowym:

  1. Zawsze miej przy sobie ważny dokument tożsamości podczas korzystania z dróg publicznych
  2. Jeśli spotykasz innych rowerzystów w ruchu drogowym, jesteś zobowiązany do jazdy w pojedynczym pliku. Ruch równoległy jest dozwolony tylko w czasie trwania zawodów lub imprez.
  3. Rower, którego używasz, musi być wyposażony we wszystkie urządzenia wymagane przez kodeks drogowy
  4. Odzież używana w nocy musi zawierać elementy fluorescencyjne – odblaskowe.
  5. Zakazy dla rowerzystów w ruchu drogowym

  6. Korzystanie z dróg publicznych w celu pobierania nauki jazdy rowerem

  7. Korzystanie z chodników, na których nie ma ścieżek rowerowych
  8. Używaj tylko jednej ręki do sterowania kierownicą lub tylko jednej stopy do sterowania pedałami
  9. Jazda równoległa do innego rowerzysty lub rowerzystów
  10. Przewożenie innej osoby na rowerze. Zakaz nie dotyczy rowerów specjalnie zaprojektowanych do użytku przez więcej niż jedną osobę oraz rowerów wyposażonych w specjalne siedzenia dla dzieci do lat siedmiu, które są kierowane przez osobę pełnoletnią.
  11. Jazda na rowerze, gdy nie działają systemy hamowania lub ostrzegania dźwiękowego
  12. Bycie holowanym, ciągniętym lub popychanym przez inny pojazd lub trzymanie się innego poruszającego się pojazdu
  13. Przejeżdżanie rowerem przez ulicę na przejściu dla pieszych
  14. Jazda rowerem po ulicach pokrytych lodem, szronem lub śniegiem
  15. Jazda na rowerze bez zachowania kontaktu obu kół z chodnikiem
  16. Korzystaj z autostrady

  17. Parkowanie roweru na drogach publicznych w nocy

  18. Korzystanie z pasów ruchu innych niż przy krawężniku lub twardym poboczu, chyba że musisz trzymać się prawej strony, aby skręcić w lewo na skrzyżowaniu
  19. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków o podobnym działaniu
  20. Przewozić wszelkie przedmioty, które mogą być uciążliwe lub zagrażać obsłudze roweru lub innym użytkownikom drogi
  21. Noszenie kasku jest zalecane i zachęcane do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzysty, ale nie jest obowiązkowe. Jeśli jeździsz na rowerze w publicznych parkach lub ogrodach, powinieneś upewnić się, że masz pierwszeństwo przed pieszymi i nie utrudniasz im ruchu.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić