Wraz z upływem czasu na powierzchniach przedmiotów zaczynają się pojawiać najróżniejsze zanieczyszczenia. Szczególnie to dotyczy sytuacji, gdy tych przedmiotów się nie używa, wówczas w szybkim tempie zaczyna być widoczna na powierzchni warstwa osadów lub rdza. Aby dany przedmiot wrócił do użytkowania, to trzeba pozbyć się jakoś tej warstwy.
Przy metalowych elementach, z większą ilością rdzy, całkiem niedawno jeszcze używano głównie piaskowanie. Metoda ta polega na tym, że powierzchnia przedmiotu uderzana zostaje malutkimi kulkami ze stali, rozpędzonymi do dużych prędkości. Przez to wierzchnia powłoka z zanieczyszczeń i nalotów zostaje usunięta, aż do bazowego materiału. Jednak z powodu tego, że jest to technika inwazyjna, to w niektórych przypadkach dojść może do niedużych uszkodzeń struktury. Przy większości elementów nie będzie to miało żadnego znaczenia, ale są też takie, w przypadku których wymagania jakościowe są dużo wyższe.
Wtedy dużo bardziej korzystne będzie czyszczenie laserem, metoda ta jest znana na rynku od dłuższego czasu, a aktualnie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wykorzystywane są w niej specjalne lasery, moc jakich da się bardzo precyzyjnie regulować, dostosowując ją do parametrów materiału i powierzchni do czyszczenia. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie będzie ono powodować żadnych mechanicznych uszkodzeń. Równocześnie prace czyszczące są realizowane dużo wygodniej i szybciej.
Nie ma potrzeby demontowania poszczególnych elementów, czym należy się zająć przed piaskowaniem, a praktycznie wszystko zrobić się da w terenie. Tym sposobem czyszczenie laserowe znacznie lepiej się sprawdzi w większości przypadków, będzie dużo bardziej wygodne, szybciej zrobione, a niejednokrotnie również tańsze niż metoda piaskowania. Ze względu na krótkie czasy impulsów powierzchnie nie są nagrzewane, a wszystko przebiega bez hałasu. Nie jest również nic przy nim dodatkowo potrzebne, na przykład woda, sprężone powietrze czy materiały ścierne.